Instantné kaše sú výborným variantom nie len pre vaše raňajky. Medzi ich prednosti patrí rýchla a jednoduchá príprava a variabilnosť použitia. Pridaním rôznych surovín z nich vytvoríte mnoho chutných pokrmov. Pohánková kaša patrí medzi prirodzene bezlepkové potraviny.
Ražná celozrnná múka na kváskovanie je zabalená v tyrkysovom obale. Má evokovať začiatok, štart, pretože práve tento druh múky je vhodný na prvé dni zakladania kvásku.
Bublinkový lem vo vrchnej časti obalu len umocňuje jej hlavné použitie
Quinoa je prirodzene bezlepková, ľahko stráviteľná a má vysoký obsah bielkovín. Inkovia nazývajú quinou matkou obilia (aj keď v skutočnosti nejde o obilninu, ale o semená druhu merlíku). Quinoa obsahuje vysoké množstvo bielkovín so vzácne vyváženým podielom aminokyselín.
Amarant je prirodzene bezlepková pseudoobilnina. Dobre sa kombinuje s ryžou a inými obilninami. Možno z neho urobiť domáce popcorn alebo pripraviť skvelé rizoto. Vychutnajte si ho v biokvalite
BIO panenský tekvicový olej z prvého lisovania za studena. Vhodný iba pre studenú kuchyňu do šalátov, zálievok, na dochutenie hotových jedál, ale majá zároveň terapeutické použitie u celej rady zdravotných problémov. Tekvicový olej je pre vysoký obsah zinku, selénu a mastných kyselín vhodný ako prevencia zápalu prostaty i pri jeho liečbe. Nie je určený na...
Ryža basmati je typická dlhými zrnami a jemnou orieškovou vôňou. V kuchyni doceníte predovšetkým to, že sa nelepí a má krátku dobu prípravy. Ide o ryžu v biokvalite z podhoria Himalájí. Basmati je tiež prirodzene bezlepková.
Dietetické a terapeutické využitie kokosu je dané obsahom minerálov, najmä horčíka, ktorého sa v zrelej dreni nachádza viac než v mäse, mlieku a vajciach.
Fazuľa mungo je výborná exotická strukovina so špecifickou vôňou. Ide o typickú súčasť indickej a čínskej kuchyne. Fazuľky sú chutné ako príloha, v šaláte alebo z nich možno pripraviť výbornú polievku. Vyskúšajte ju v biokvalite.
Pohánka - jednoročná rastlina z čeľade rdesnovitých (Fagopyrum esculentum) patrila dlho k málo známym obilninám. V poslednej dobe však záujem o ňu prudko vzrastá, a to nielen medzi vegetariánmi a makrobiotiky. Najviac je rozšírená v Rusku, Indii, Číne, Japonsku, Poľsku, Francúzsku alebo Kanade, kde sú veľmi obľúbené pohánkovej lievance s javorovým sirupom.